Partner Rankingu Liceów

Politechnika Warszawska - tu marzenia stają się rzeczywistością

Studia to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu: ogrom wiedzy, którą można zdobyć, przyjaźnie na całe życie, a także niezapomniane przygody. O studiach na Politechnice Warszawskiej krąży wiele historii, a jak jest tak naprawdę? „Podobno na Politechnikę Warszawską trudno się dostać” – słyszymy na spotkaniach z kandydatami podczas targów edukacyjnych i prezentacji. Jeśli zdasz maturę na przyzwoitym poziomie, to o miejsce na PW nie powinieneś się martwić.

Jesteśmy dumni, że chcą u nas studiować najlepsi maturzyści. Dzięki temu wciąż możemy podnosić poziom nauczania, chwalić się sukcesami naszych studentów, a później obserwować ich dokonania w biznesie czy nauce.

Potrzeba matką wynalazku

Studenci naszej Uczelni mocno wzięli sobie do serca słowa Alberta Einsteina, mówiące o tym, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona. Gdyby nie ich śmiałe pomysły, myślenie poza utartymi schematami i dążenie za marzeniami, nie powstałoby wiele wspaniałych rozwiązań i wynalazków.

W listopadzie 2015 roku studenci z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych wraz z kolegami z Wydziału Inżynierii Produkcji postanowili zbudować automat do kebabów. – Realizowaliśmy wtedy z kolegami projekt na studia, było już późno, a na dworze zimno i zawsze pojawiało się jedno pytanie: „kto się dziś poświęci i pójdzie kupić coś do jedzenia?” – opowiadał Szymon Skrzypiec, absolwent Wydziału SiMR, szef projektu. – Nawet, gdy już taka osoba się znalazła, okazywało się, że jedzenie przyjeżdżało zimne.

Dziś młodzi inżynierowie z PW nie mogą opędzić się od zamówień na swój automat, a propozycje współpracy płyną z całego świata.

Tak właśnie powstają najlepsze pomysły. A to tylko jeden przykład na to, jak wiedza inżynierska zdobyta na studiach na PW może przynieść realne rozwiązania. Nasi studenci tworzą m.in. nowoczesną aparaturę biomedyczną, projektują rozwiązania dla inteligentnych miast, konstruują wynalazki, które mogą zrewolucjonizować transport.

Mały krok dla człowieka...

Studenci Politechniki Warszawskiej występują na międzynarodowych zawodach, prezentują swoje rozwiązania przed globalnymi koncernami, a niekiedy sięgają nawet… kosmosu. Michał Kazaniecki, student automatyki i robotyki na Wydziale Mechatroniki brał udział w pierwszej całkowicie polskiej symulacji misji marsjańskiej w ośrodku badawczym Mars Desert Research Station w Utah. Podczas misji pełnił rolę inżyniera pokładowego.

Tam przekonał się, jak wiedza i doświadczenie, które zdobył w czasie studiów i podczas pracy w Studenckim Kole Astronautycznym, mogą przydać się podczas takiej misji. – Pewnego dnia wyjechaliśmy z łazikiem w teren i nagle zakopał się nam w wyschniętym, ale dość grząskim korycie rzeki – opowiadał nasz student. – Bezskutecznie próbowaliśmy stamtąd wyjechać i w końcu okazało się, że w trakcie tych prób spaliły się nam bezpieczniki. Nie miałem przy sobie nowych, nie mogłem też znaleźć ich w bazie. Był to pewien problem, ale w ciągu pięciu minut z kawałka drutu zrobiłem prowizoryczny bezpiecznik, umieściłem w łaziku i mogliśmy dalej pracować.

Mistrz – uczeń

Pracownicy Politechniki Warszawskiej to świetni specjaliści. Sztuczna krew, świecące kropki kwantowe, B-Droid, inteligentne ochraniacze piłkarskie wykorzystujące ciecze zagęszczane ścinaniem – to tylko niektóre z odkryć i wynalazków, nad którymi pracują nasi naukowcy. Nauka wśród takich ludzi jest niezwykle inspirująca i motywuje do samodzielnego działania.

Technologie tworzone na Politechnice Warszawskiej reprezentują Polskę na arenie międzynarodowej. Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa podczas Wystawy EXPO w Kazachstanie przedstawili nowatorski system optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych. Innowacje z PW zostały zaprezentowane także podczas targów Hannover Messe.

Studia to nie wszystko

Jesteś sportowcem albo masz artystyczną duszę? Studia na Politechnice nie oznaczają wcale przekreślenia Twoich dotychczasowych pasji. Wśród naszych studentów są wspaniali sportowcy. Damian Czykier (student budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej) biega na 110 metrów przez płotki i w tej konkurencji zdobył brązowy medal podczas Uniwersjady w Tajpej w 2017, a także występował podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Naszą dumą jest także Wojciech Bógdał (student Filii w Płocku), który jest m.in. złotym medalistą The World Games 2017 oraz mistrzem Europy w motoparalotniarstwie.

Ci z Was, którzy chcą rozwijać się artystycznie, mogą to robić w Zespole Pieśni i Tańca PW, Zespole Tańca Ludowego „Masovia” (w Płocku), w Chórze Akademickim, Teatrze PW czy Orkiestrze Rozrywkowej „The Engineers Band”. Na Politechnice Warszawskiej działają także media akademickie, a przede wszystkim około 150 kół naukowych i organizacji studenckich.

Cech charakteryzujących nowoczesnego inżyniera: kreatywności, pracy w zespole, umiejętności rozwiązywania nietrywialnych problemów nie można nauczyć się z Internetu. Dlatego studenci PW biorą udział w zajęciach wykorzystujących innowacyjne formy kształcenia oparte na biznesowych metodach projektowych.

Wybierz mądrze!

Dlaczego warto studiować na Politechnice Warszawskiej? Przede wszystkim dlatego, że tutaj otrzymacie gruntowne wykształcenie techniczne na wysokim poziomie, a jednocześnie znajdziecie tu przestrzeń do rozwijania własnych pomysłów.

– Młodzi ludzie podejmujący studia techniczne w Politechnice Warszawskiej dokonują słusznego wyboru – podkreśla prof. Jan Szmidt, rektor PW. – Tu otrzymują bowiem solidne wykształcenie gwarantujące wysokie kwalifikacje zawodowe oraz znajdują warunki do rozwijania swoich pasji naukowych, sportowych czy związanych z kulturą i sztuką.

Studenci wygrywający międzynarodowe konkursy, naukowcy prowadzący innowacyjne badania, absolwenci odnoszący sukcesy w biznesie – to duma Politechniki Warszawskiej. Dołącz do tego grona i przekonaj się, że tutaj marzenia stają się rzeczywistością.

www.pw.edu.pl

Partner Rankungu Techników

Fundatorzy nagród